Indlæser Begivenheder

Prostatakræft rammer både manden og kvinden

Kom og hør 2 prostatakræftpatienter fortælle om, hvordan din og jeres tilværelse kan ændre sig.

TEMA:
Prostatakræft rammer ikke kun manden, men også i høj grad hans partner.

Kom og hør to prostatakræftpatienter fortælle om, hvordan din og jeres tilværelse kan ændre sig.

Erik Søndergaard er pensioneret læge, som er opereret for prostatakræft. Erik er god til at tale dansk i stedet for lægelatin.

Georg Nissen er pensioneret udviklingsmand, som er strålebehandlet for prostatakræft. Georg er god til at forklare ting.

Erik og Georg vil tale om prostatakræft og andre prostatasygdomme. De tegner og fortæller om det, der er vigtigt at vide og det, der er vigtigt at spørge om. Der bliver talt frit fra leveren om egne oplevelser, og tilhørerne får rig lejlighed til at spørge og kommentere.

DATO og TID
7. oktober fra kl. 19.30 – 21.45

STED
Kulturøen
Havnegade 6
5500 Middelfart

TILMELDING
Senest 03.10.24 på  https://propasyddanmark.nemtilmeld.dk/

Er du medlem, så tag konen, kæresten, samleveren under armen og kom oplev et nærværende og helt nede på jorden foredrag, der giver stof til eftertanke.

Det samme gælder hvis du ikke er medlem, tag samleveren, kæresten, konen i hånden og kom til et inspirerende foredrag.

Alle er velkomne og vi glæder os til at møde dig/jer.

Efter foredraget bliver der orienteret om planlagte aktiviteter og tilbud i form af samtalegrupper og træningstilbud fra PROPA:

Arrangementet er lavet i samarbejdet med Middelfart Kommune og Kræftens Bekæmpelse

Detaljer

Dato:
7. oktober 2024
Tidspunkt:
19:30 - 21:45
Begivenhed Kategorier:
,
Begivenhed Tags:
, ,

Sted

Kulturøen
Havnegade 6
5500 Middelfart,
+ Google Maps