Lokalbestyrelser

Regionsbestyrelser og Lokalafdelinger

Alle medlemmer kan frit kontakte nedenstående personer for råd og vejledning.

Region Hovedstaden

Regionsformand Reg. Hovedstad – Best.medlem Lokalafd. Hillerød
John Pedersen
Hindbærvangen 34
2765 Smørum
Tlf. 41 60 09 47
E-mail propa.hovedstaden@gmail.com

Næstformand Reg. Hovedstaden – Formand Lokalafd. Hillerød
Roman Sumczynski
Baunevænget 50
3480 Fredensborg
Tlf. 48 48 32 83
E-mail roman@lic-mail.dk

Kasserer Reg. Hovedstaden – Best.medl. Lokalafd. København – Medlem af Medicinudvalget
Leif Otterstrøm
Klintedalen 40
3520 Farum
Tlf. 40 43 46 79
E-mail leif_otterstrom@hotmail.com

Best.medlem Reg. Hovedstad
Carl Frederik Bie
Valdemar Holmers Gade 22
2100 København Ø
Tlf. 40 84 09 71
E-mail bie@post3.tele.dk

Best.medlem Reg. Hovedstaden – Formand Lokalafd. Bornholm
Erik P. Hansen
Svanekevej 8
3751 Østermarie
Tlf. 21 44 14 02
E-mail erik.p.hansen@mail.dk

Best.medlem Reg. Hovedstaden – Formand Lokalafd. Herlev
John Frederiksen
Slettevang 27
2970 Hørsholm
Tlf. 40 13 88 45
E-mail johnfre49@gmail.com

Best.medlem Reg. Hovedstaden
Tommy Knøsgaard
Mimersgade 4, 4. tv.
2200 København N
Tlf. 50 42 55 42
E-mail tommy@knosgaard.eu

Formand Lokalafd. Bornholm – Best.medlem Reg. Hovedstaden
Erik P. Hansen
Svanekevej 8
3751 Østermarie
Tlf. 21 44 14 02
E-mail erik.p.hansen@mail.dk

Best.medlem Lokalafd. Bornholm
Grete Brandi
Svanekevej 8
3751 Østermarie
Tlf. 20 93 90 16
E-mail gretebrandi@gmail.dk

Formand Lokalafd. Herlev
John Frederiksen
Slettevang 27
2970 Hørsholm
Tlf. 40 13 88 45
E-mail johnfre49@gmail.com

Næstformand Lokalafd. Herlev
Hans Møller
Gaaseager 17
2600 Glostrup
Tlf. 20 90 40 00
E-mail hansmoeller@hotmail.com

Best.medlem Lokalafd. Herlev
Per Hjelmsted Pedersen
Lokesvej 24
2635 Ishøj
Tlf. 93 91 02 87
E-mail hjelmsted@mail.dk

Best.medlem Lokalafd. Herlev
Torben G. Bank
Tvedvangen 146
2730 Herlev
Tlf. 28 40 17 57
E-mail tgbank@it.dk

Best.medlem Lokalafd. Herlev
Leif Lindeskov
Egernleddet 26
3660 Stenløse
Tlf. 20 67 26 11
E-mail leif.lindeskov@hotmail.com

Best.medlem Lokalafd. Herlev
Jens Alrø Jørgensen
Strandhøjsvej 14B
2920 Charlottenlund
Tlf. 22 68 55 50
E-mail jens@alrojorgensen.dk

Best.medlem Lokalafd. Herlev
Frank Hansen
Tokkekøbvej 41
3450 Allerød
Tlf. 28 30 85 59
E-mail frank@tdcadsl.dk

Best.medlem Lokalafd. København – Kasserer Reg. Hovedstaden – Medlem af Medicinudvalget
Leif Otterstrøm
Klintedalen 40
3520 Farum
Tlf. 40 43 46 79
E-mail leif_otterstrom@hotmail.com

Best.medl. Lokalafd. København – Best.medlem Reg. Hovedstaden – Landsbest.medlem
Hans Jakob Helms
Sortedam Dossering 79A, 3.
2100 København Ø
Tlf. 53 63 12 49
E-mail hanshelms@icloud.com

Formand Lokalafd. Hillerød – Næstformand Reg. Hovedstaden 
Roman Sumczynski
Baunevænget 50
3480 Fredensborg
Tlf. 48 48 32 83
E-mail roman@lic-mail.dk

Best.medlem Lokalafd. Hillerød – Regionsformand Reg. Hovedstad
John Pedersen
Hindbærvangen 34
2765 Smørum
Tlf. 41 60 09 47
E-mail propa.hovedstaden@gmail.com

Best.medlem Lokalafd. Hillerød 
Poul Erik Hansen
Vildrosevej 5
3310 Ølsted
Tlf. 30 31 48 01 / 47 74 91 96
E-mail poehansen@gmail.com

Best.medlem Lokalafd. Hillerød 
Bjarne Hansen
Bøgehaven 7
2980 Kokkedal
Tlf. 20 20 36 94
E-mail bjh@mail.dk

Region Sjælland

Regionsformand Reg. Sjælland – Næstformand Lokalafd. Roskilde
Poul Tolstrup Christensen
Helgesvej 2
4000 Roskilde
Tlf. 20 72 05 01
E-mail sjaelland@propa.dk

Best.medlem Reg. Sjælland – Formand Lokalafd. Sydsjælland
Poul Erik Andersen
Skovburren 136
4700 Næstved
Tlf. 20 87 43 91
E-mail pea.propa@gmail.com

Kasserer Reg. Sjælland – Kasserer Lokalafd. Roskilde
Birthe Olsen
Maglekæret 20 B
2680 Solrød Strand
Tlf. 56 87 08 34
E-mail bo@propa.dk

Næstformand Reg. Sjælland – Formand Lokalafd. Midtsjælland 
Svend Erik Bodi
Skovbovej 38
4632 Bjæverskov
Tlf. 24 64 11 39
E-mail sbodi@outlook.dk

Best.medlem Reg. Sjælland – Best.medlem Lokalafd. Midtsjælland
Anders Sixtus Andersen
Søgade 1, 2. Tv.
4100 Ringsted
Tlf. 21 63 04 94 / 57 67 04 97
E-mail anderssix@hotmail.dk

Best.medlem Reg. Sjælland
Claus Nihøj
Jægervænget 9
4581 Rørvig
Tlf. 21 86 43 47
E-mail claus@nihoej.dk

Bestyrelsesmedlem Reg. Sjælland – Best.medl. Lokalafd. Guldborgsund-Lolland
Finn Poulsen
Enebærvej 20
4900 Nakskov
Tlf. 21 84 44 26
E-mail finn.poulsen@tdcadsl.dk

Formand Lokalafd. Greve-Solrød
Steffen Maschvitsz
Bøgehegnet 106
2670 Greve
Tlf. 21 43 88 32
E-mail maschvitsz@os.dk

Næstformand Lokalafd. Greve-Solrød
Peter Justesen
Bredager 18
2670 Greve
Tlf. 25 39 67 33
E-mail peter@eriksminde.dk

Kasserer Lokalafd. Greve-Solrød
Allan Murmann
Olsbæklund 24
2670 Greve
Tlf. 23 69 21 00
E-mail allan_murmann@hotmail.com

Best.medlem Lokalafd. Greve-Solrød
Frits Møller
Håndværkerbyen 5
2670 Greve
Tlf. 29 40 10 11
E-mail fritsm80@gmail.com

Lokalformand Lokalafd. Guldborgsund-Lolland
Poul Tolstrup Christensen
Helgesvej 2
4000 Roskilde
Tlf. 20 72 05 01
E-mail sjaelland@propa.dk

Best.medlem Lokalafd. Guldborgsund-Lolland
Finn Poulsen
Enebærvej 20
4900 Nakskov
Tlf. 21 84 44 26
E-mail finn.poulsen@tdcadsl.dk

Formand Lokalafd. Østsjælland – Landsbest.medlem – Formand for Økonomiudv.
Svend Erik Bodi
Skovbovej 38
4632 Bjæverskov
Tlf. 24 64 11 39
E-mail sbodi@outlook.dk

Næstformand Lokalafd. Østsjælland
Peter Ludvig Ladegaard
Skovvangsvej 69
4600 Køge
Tlf. 22 43 54 45
E-mail peter@smilepost.dk

Best.medlem Lokalafd. Østsjælland
Poul B. Hagen
Lundegårdsvej 23A
4720 Præstø
Tlf. 20 48 18 01
E-mail poulbhagen@gmail.com

Pårørenderepræsentant Lokalafd. Østsjælland
Susanne Benstrup Hagen
Lundegårdsvej 23A
4720 Præstø
Tlf. 21 648 10 80
E-mail susannebenstrup@gmail.com

Formand Lokalafd. Roskilde
Gert Christensen
Lysholmvej 6
4000 Roskilde
Tlf. 93 95 09 20
E-mail jonsgert@mail.dk

Næstformand Lokalafd. Roskilde – Regionsformand Reg. Sjælland
Poul Tolstrup Christensen
Helgesvej 2
4000 Roskilde
Tlf. 20 72 05 01
E-mail sjaelland@propa.dk

Kasserer Lokalafd. Roskilde – Kasserer Reg. Sjælland
Birthe Olsen
Maglekæret 20 B
2680 Solrød Strand
Tlf. 56 87 08 34
E-mail bo@propa.dk

Best.medlem Lokalafd. Roskilde
Svend Ejvin Jensen
Havnevej 18, 2., TV
4000 Roskilde
Tlf. 24 27 49 06
E-mail svendejvin@gmail.com

Best.medlem Lokalafd. Roskilde
Jesper Overgaard Nielsen
Jernbanegade 23B (PROPA)
4000 Roskilde
Tlf. 33 12 78 28 (PROPA Sekretariat)
E-mail sekretariat@propa.dk

Pårørenderepræsentant
Hanne Olsen
Degnesvinget 18
4100 Ringsted
Tlf. 40 74 95 63
E-mail hannefi1943@gmail.com

Formand Lokalafd. Sydsjælland – Næstformand Reg. Sjælland
Poul Erik Andersen
Skovburren 136
4700 Næstved
Tlf. 20 87 43 91
E-mail pea.propa@gmail.com

Best.medlem Lokalafd. Sydsjælland
Jens Beck
Hovedvejen 20
4733 Tappernøje
Tlf. 60 89 63 48
E-mail jenserikbeck@gmail.com

Best.medlem Lokalafd. Sydsjælland
Ebbe Petersen
Billesborgvej 15
4681 Herfølge
Tlf. 29 25 44 83
E-mail storkbyg@mail.tele.dk

Best.medlem Lokalafd. Sydsjælland
Anders Olsen
Hjarnøvej 14A
4700 Næstved
Tlf. 60 72 77 99
E-mail 7799olsen@gmail.com

Pårørenderepræsentant
Jonna Kjær
Skovburren 136
4700 Næstved
Tlf. 21 27 62 41
E-mail pejk@email.dk

Formand Lokalafd. Midtsjælland – Næstformand Reg. Sjælland
Svend Erik Bodi
Skovbovej 38
4632 Bjæverskov
Tlf. 24 64 11 39
E-mail sbodi@outlook.dk

Best.medlem Lokalafd. Midtsjælland
Hans Gunnar Andersen
Mandøvej 12
4200 Slagelse
Tlf. 42 77 57 85
E-mail hansgunn@mail.dk

Best.medlem Lokalafd. Midtsjælland
Anders Sixtus Andersen
Søgade 1, 2. tv.
4100 Ringsted
Tlf. 21 63 04 94 / 57 67 04 97
E-mail anderssix@hotmail.dk

Best.medlem Lokalafd. Midtsjælland
Michael Pedersen
Korsevænget 40
4100 Ringsted
Tlf. 61 55 69 93
E-mail michael.n.p@live.dk

Pårørenderepræsentant Lokalafd. Midtsjælland
Eva Hvilsted
Buegangen 51
4100 Ringsted
Tlf. 61 67 00 59
E-mail eva@hvilsted.eu

Lokalformand Lokalafd. Guldborgsund-Lolland
Poul Tolstrup Christensen
Helgesvej 2
4000 Roskilde
Tlf. 20 72 05 01
E-mail sjaelland@propa.dk

Best.medlem Selvhjælpsgruppe Vordingborg
Steen Ott
Fanefjord Kirkevej 61
4792 Askeby
Tlf. 21 78 40 00
E-mail s.l.ott@mail.dk

Region Syddanmark

Regionsformand Reg. Syddanmark
Laurids Schack
Mejsevej 12
6740 Bramming
Tlf. 29 41 42 39
E-mail schack@brammingnet.dk

Kasserer Reg. Syddanmark
Erik Søndergaard
Præstegårdsvej 81
6400 Sønderborg
Tlf. 22 79 00 34
E-mail eriksondergaard30@yahoo.dk

Best.medlem Reg. Syddanmark
Børge Munksgaard
Jeppesdam 91
6430 Nordborg
Tlf. 28 35 99 52
E-mail boem@bbsyd.dk

Best.medlem Reg. Syddanmark
Hans Clausen Kock
Kornbæk 5, Fynshav
6440 Augustenborg
Tlf. 51 74 44 06
E-mail ruthoghans@bbsyd.dk

Best.medlem Reg. Syddanmark – Formand Lokalafd. Esbjerg/Ribe
Poul Risom
Carstensens Alle 20
6705 Esbjerg Ø
Tlf. 29 43 44 06
E-mail por19@me.com

Best.medlem Reg. Syddanmark – Formand Lokalafd. Sønderborg/Aabenraa
Georg Nissen
Sandmarken 22
6400  Sønderborg
Tlf. 29 49 51 52
E-mail georg.nissen@stofanet.dk

Formand Lokalafd. Esbjerg/Ribe
Poul Risom
Carstensens Alle 20
6705 Esbjerg Ø
Tlf. 29 43 44 06
E-mail por19@me.com

Formand Lokalafd. Odense/ Nordfyn
Søren Tambjerg
Fyrrebakken 11
5642 Morud
Tlf. 22 96 15 73
E-mail tambjerg@gmail.com

Best.medlem Lokalafd. Odense/ Nordfyn
John Knudsen
Vestervang 5
5450 Otterup
Tlf. 30 28 56 97
E-mail johnknudsen51@gmail.com

Best.medlem Lokalafd. Odense/ Nordfyn
Søren Lehtonen Due
Skibhusvej 240
5000 Odense C
Tlf. 20 12 02 23
E-mail sdu@youmail.dk

Best.medlem Lokalafd. Odense/ Nordfyn
Henning Dines Krogh
Søvænget 10, st.l
5270 Odense N
Tlf. 28 14 29 10
E-mail hdineskrogh@me.com

Best.medlem Lokalafd. Odense/ Nordfyn
Elo Aagaard
Østre Havnevej 20
5400 Bogense
Tlf. 28 14 29 10
E-mail elo-aagaard@get2net.dk

Pårørenderepræsentant Lokalafd. Odense/ Nordfyn
Gunild Hansen
Svanningevej 15
5600 Faaborg
Tlf. 53 81 04 60
E-mail gunildh@gmail.com

Formand Lokalafd. Svendborg
Claus Krossteig Rasmussen
Gåsestræde 1, 1.
5700 Svendborg
Tlf. 29 92 96 46
E-mail claus.krossteig@gmail.com

Formand Lokalafd. Sønderborg/Aabenraa
Georg Nissen
Sandmarken 22
6400 Sønderborg
Tlf. 29 49 51 52
E-mail georg.nissen@stofanet.dk

Formand Lokalafd. Varde
Niels Bjerrum
Nørremarksvej 26
6800 Varde
Tlf. 21 69 82 38
E-mail mani@ny-post.dk

Kontaktperson Lokalafd. Vejen – Best.medlem Reg. Syddanmark
Hans Chr. Schack
Søgårdsvej 3
6670 Holsted
Tlf. 21 77 99 66
E-mail mail@hcschack.dk

Formand Lokalafd. Vejle/Kolding
Henning Martinussen
Mejslingvej 26
7100 Vejle
Tlf. 51 52 80 27
E-mail martinussen@dukamail.dk

Tovholder for FC Prostata fodbold
Michael Kramer
Esben Snares Vej 45
7100 Vejle
Tlf. 30 25 18 95
E-mail mkramer500@gmail.com

Region Midtjylland

Regionsformand Reg. Midtjylland – Formand Lokalafd. Midtvest
Ole Hansen
Lergravvej 15
7490 Aulum
Tlf.  40 27 68 62
E-mail oleagent@gmail.com

Næstformand Reg. Midtjylland – Best.medlem Lokalafd. Horsens
Finn L. Hansen
Emborgvej 106a
8660 Skanderborg
Tlf. 28 55 10 55
E-mail finnlh@hotmail.com

Kasserer Reg. Midtjylland – Formand Lokalafd. Østjylland
Arne Ellerup
Bakke Alle 9 C
8230 Åbyhøj
Tlf. 24 46 53 51
E-mail ellerup@stofanet.dk

Best.medlem Reg. Midtjylland – Sekretær Lokalafd. Midtvest
Bent Daniel Kristensen
Dalgasgade 9, 1. tv
7400 Herning
Tlf. 23 31 23 99
E-mail bdk@lcdk.dk

Best.medlem Reg. Midtjylland
Niels Kristian Jørgensen
Vinderslevvej 100
86200 Kjellerup
Tlf. 24 62 86 43
E-mail nielskrjoergensen@mail.dk

Formand Lokalafd. Horsens og omegn – Næstformand Reg. Midtjylland
Finn L. Hansen
Stjærvej 29
8660 Skanderborg
Tlf. 28 55 10 55
E-mail finnlh@hotmail.com

Formand Lokalafd. Midtvest – Regionsformand Reg. Midtjylland
Ole Hansen
Lergravvej 15
7490 Aulum
Tlf. 97 47 18 18 / 40 27 68 62
E-mail oleagent@gmail.com

Kasserer Lokalafd. Midtvest
Kaj Bjerg
Birkevej 18
6973 Ørnhøj
Tlf. 97 38 61 72 / 23 70 67 71
E-mail unni.kaj@gmail.com

Sekretær Lokalafd. Midtvest – Best.medlem Reg. Midtjylland
Bent Daniel Kristensen
Dalgasgade 9, 1. tv
7400 Herning
Tlf. 97 12 37 65 / 23 31 23 99
E-mail bdk@lcdk.dk

Best.medlem Lokalafd. Midtvest – Best.medlem Reg. Midtjylland
Asger E. Knudsen
Sønderparken 26, 2. tv.
7430 Ikast
Tlf. 97 15 45 45 / 30 31 16 77
E-mail aek@pc-privat.dk

Pårørenderepræsentant
Kirsten Jensen
Ågade 7
7330 Brande
Tlf. 61 78 26 96
E-mail kirstenogfinnjensen@gmail.com

Formand Lokalafd. Østjylland – Kasserer Reg. Midtjylland
Arne Ellerup
Bakke Alle 9 C
8230 Åbyhøj
Tlf. 24 46 53 51
E-mail ellerup@stofanet.dk

Kasserer Lokalafd. Østjylland – Best.medlem Reg. Midtjylland
Peter Skifter
Stokbrovej 57
8520 Lystrup
Tlf. 40 57 92 02
E-mail pskifter@live.dk

Best.medlem Lokalafd. Østjylland
Gert Sørensen
Højager 75
8530 Hjortshøj
Tlf. 24 28 91 63
E-mail gert.bio@gmail.com

Best.medlem Lokalafd. Østjylland
Jens Balle Christensen
Alsvej 1B
8240 Risskov
Tlf. 30 70 72 31
E-mail jbc.alsvej@pc.dk

Region Nordjylland

Vakant

Der er endnu ikke valgt en bestyrelse i Region Nordjylland

Formand Lokalafd. Himmerland
Steffen Sand
Halvrebene 11, Als
9560 Hadsund
Tlf. 50 42 60 83
E-mail sand@pt.lu

Næstformand Lokalafd. Himmerland – Best.medlem Reg. Nordjylland
Knud Trier
Kirkedals Allé 22
9500 Hobro
Tlf. 25 85 05 31 / 98 52 47 28
E-mail knudtrier@gmail.com

Best.medlem Lokalafd. Himmerland
Lars Juul Nielsen
Friggsvej 116, Sdr. Onsild
9500 Hobro
Tlf. 40 73 44 81
E-mail ljn.hadsund@gmail.com

Best.medlem Lokalafd. Himmerland
Flemming A. Hansen
Bakkevej 5, Broløs
9550 Mariager
Tlf. 21 29 85 66 / 98 54 27 07
E-mail fah47@icloud.com

Formand Lokalafd. Mors/Thy
Steffen Bro
Bangsgade 7
7900 Nykøbing Mors
Tlf. 29 99 01 99
E-mail steffen.bro@jyskreklame.dk

Bestyrelsesmedlem Lokalafd. Mors/Thy – Kasserer Reg. Nordjylland
Ole Jensen
Syrenvej 38
7700 Thisted
Tlf. 29 80 06 38
E-mail olj@propa.dk

Bestyrelsesmedlem Lokalafd. Mors/Thy
Per Lindgren
Snitinghøj 21
7700 Thisted
Tlf. 93 86 22 33
E-mail per@lindgren.dk

Best.medlem Lokalafd. Mors/Thy
Bent Holmberg Nielsen
Grydehøjvej 18, Bjergby
7950 Erslev
Tlf. 30 13 84 56 / 97 74 04 54
E-mail bent.mors@outlook.com

Best.medlem Lokalafd. Mors/Thy
Steen Jensen
Diget 9, Nors
7700 Thisted
Tlf. 40 21 80 65
E-mail steen.jensen5@mvb.net

Formand Lokalafd. Aalborg 
Jørn Kristoffersen
Hammervej 60
9381 Sulsted
Tlf. 29 23 12 43
E-mail stofferkr@hotmail.com

Kasserer Lokalafd. Aalborg
Knud Kristiansen
Doravej 33
9280 Storvorde
Tlf. 42 96 55 71 / 98 31 64 38
E-mail eskn@stofanet.dk

Best.medlem Lokalafd. Aalborg
Willy Larsen
Åvej 24, Lindholm
9400 Nørresundby
Tlf. 40 40 26 04 / 98 17 04 03
E-mail wlarsen@hotmail.com

Best.medlem Lokalafd. Aalborg
Ole Kinnerup
Barken 20
9260 Gistrup
Tlf. 21 25 27 78
E-mail kinnerup@me.com

Aktiviteter

Støt os

Patientstøtte

Bliv medlem